Cthulhu wielki przedwiczny

Call of Cthulhu jest oryginalną opowiadaniem HP Lovecrafta, które od tego czasu zrodziło całe mity Cthulhu, z filmami, grami wideo, grami fabularnymi i wieloma powieściami autorów we wspólnym wszechświecie Cthulhu (znanymi jako Mit Cthulhu lub Mity Lovecrafta), co było intencją Lovecrafta. Autorzy ci zawarli oryginalnych przyjaciół i znajomych Lovecrafts, takich jak Clark Ashton Smith i Robert E. Howard. Sam Lovecraft stworzył wiele opowiadań związanych z Cthulhu.

Od tego czasu Brian Lumley stworzył 6 pełnych powieści opartych na Mitach Cthulhu, z których każda zawiera bohaterów Titus Crow i Henry deMarigney. Te historie różnią się w interpretacji Lovecrafta sposobem, w jaki postacie są bardziej zaangażowane i walczą.

Cthulhu wielki przedwicznySama krótka historia jest opisana z perspektywy pierwszej osoby w stylu dokumentalnym i podzielona jest na trzy odrębne sekcje odnoszące się do trzech relacji świadków zdarzeń związanych z Cthulhu. Proza jest dość poetycka i subtelna w miejscach o złożonej i dramatycznej fabule.

 

Lovecraft naprawdę ma bardzo specjalny sposób na zwrot frazy, a Call of Cthulhu nie jest wyjątkiem, ponieważ otwarte linie są przykładem:  Najbardziej miłosierną rzeczą na świecie, jak sądzę, jest niezdolność ludzkiego umysłu do skorelowania wszystkich wydarzeń. Żyjemy na łagodnej wyspie ignorancji pośród czarnych mórz nieskończoności i nie oznacza to, że powinniśmy daleko podróżować.

 

Trzy rozdziały są opowiadane w postaci odzyskanego manuskryptu, szczegółowo opisującego odkrycia, które odnoszą się do przerażenia z głębin, podzielone na jeden rozdział na każde odkrycie, a ostatni rozdział trzeci szczegółowo omawia dalsze odkrycia narratora Francisa Waylanda Thurstona.

 

Pierwszy rozdział „The Horror in Clay” opowiada o rzeźbie stworzonej przez Henry’ego Anthony’ego Wilcoxa i opartej na jego żywych snach o przerażającym stworzeniu, które ma głowę macki, łuskowate ciało i prymitywne skrzydła, jak można sobie wyobrazić, gdybyś połączył ośmiornicę , smok i ludzka karykatura.

 

Drugi rozdział dotyczy Tale of Inspector Legrasse, oficera policji z Nowego Orleanu, który odbył spotkanie w American Archaeological Society, próbując zidentyfikować statuetkę, która została odzyskana po nalocie na spotkanie voodoo. Statuetka jest uderzająco podobna do rzeźby Henry’ego Wilcoxa.

 

Ostatni rozdział „Szaleństwo z morza” szczegółowo opisuje dalsze badania Francisa Waylanda Thurstona i znajduje o wiele więcej, niż się spodziewał.

Call of Cthulhu to świetna literatura, elegancka, przemyślana, lekko niepokojąca, a przede wszystkim zabawna. Dla każdego, kto rozpoczyna polowanie na Cthulhu, jest to idealne miejsce do rozpoczęcia. Oryginalna nowela nie jest obecnie objęta prawami autorskimi i można ją odebrać bezpłatnie, gdy pozwoli na to czas, dodam pobieranie na tę stronę.